Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOW12N60
Part No.:
AOW12N60
Datasheet:
AOW12N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO262
Shipping
AOW12N60 Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
50 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
278W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)