Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOW10T60P
Part No.:
AOW10T60P
Datasheet:
AOW10T60P.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 10A TO262
Shipping
AOW10T60P Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
700mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1595 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
208W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)