Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTS40B65H1
Part No.:
AOTS40B65H1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOTS40B65H1.pdf
Description:
IGBT 650V 40A TO220
Shipping
AOTS40B65H1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
1.27mJ (on), 460µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
41ns/130ns
Test Condition:
400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)