Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF22N50L
Part No.:
AOTF22N50L
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
AOTF22N50L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 22A TO220-3F
Shipping
AOTF22N50L Specifications
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
260mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
83 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3710 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
39W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)