Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20C60
Part No.:
AOTF20C60
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
AOTF20C60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A TO220-3F
Shipping
AOTF20C60 Specifications
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
250mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
74 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3500 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
50W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)