Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20B65M2
Part No.:
AOTF20B65M2
Datasheet:
AOTF20B65M2.pdf
Description:
IGBT 650V 20A TO220
Shipping
AOTF20B65M2 Specifications
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 20A
Power - Max:
45 W
Switching Energy:
580µJ (on), 280µJ (off)
Gate Charge:
46 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/123ns
Test Condition:
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
292 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)