Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20B65LN2
Part No.:
AOTF20B65LN2
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
AOTF20B65LN2.pdf
Description:
650V, 20A ALPHAIGBT TM WITH SOFT
Shipping
AOTF20B65LN2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 20A
Power - Max:
45 W
Switching Energy:
450µJ (on), 260µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
52 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/135ns
Test Condition:
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
266 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)