Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF190A60CL
Part No.:
AOTF190A60CL
Datasheet:
AOTF190A60CL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A TO220F
Shipping
AOTF190A60CL Specifications
Series:
aMOS5™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 7.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1935 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
32W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)