Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF15B65M2
Part No.:
AOTF15B65M2
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOTF15B65M2.pdf
Description:
IGBT 650V 15A TO220
Shipping
AOTF15B65M2 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 15A
Power - Max:
36 W
Switching Energy:
290µJ (on), 200µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/94ns
Test Condition:
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
298 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)