Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF12T50P
Part No.:
AOTF12T50P
Datasheet:
AOTF12T50P.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 12A TO220-3F
Shipping
AOTF12T50P Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
500mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1477 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
43W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)