Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF11N62
Part No.:
AOTF11N62
Datasheet:
AOTF11N62.pdf
Description:
MOSFET N-CH 620V 11A TO220-3F
Shipping
AOTF11N62 Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
620 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
37 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1990 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
50W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)