Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT15B65MQ1
Part No.:
AOT15B65MQ1
Datasheet:
AOT15B65MQ1.pdf
Description:
IGBT 15A
Shipping
AOT15B65MQ1 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 15A
Power - Max:
214 W
Switching Energy:
290µJ (on), 200µJ (off)
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/94ns
Test Condition:
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
106 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)