Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT15B60D
Part No.:
AOT15B60D
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AOT15B60D.pdf
Description:
IGBT 600V 30A 167W TO220
Shipping
AOT15B60D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 15A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
420µJ (on), 110µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
25.4 nC
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/73ns
Test Condition:
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
196 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)