Alpha & Omega Semiconductor Inc. AONS32100
Part No.:
AONS32100
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerSMD, Flat Leads
Datasheet:
AONS32100.pdf
Description:
MOSFET N-CH 25V 73A/400A 8DFN
Shipping
AONS32100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-PowerSMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
73A (Ta), 400A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
0.73mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
240 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
15200 pF @ 12.5 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
6.2W (Ta), 250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)