Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK75B65H1
Part No.:
AOK75B65H1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOK75B65H1.pdf
Description:
IGBT 650V 75A TO-247
Shipping
AOK75B65H1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 75A
Power - Max:
556 W
Switching Energy:
3.77mJ (on), 2.04mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
109 nC
Td (on/off) @ 25°C:
47ns/175ns
Test Condition:
400V, 75A, 4Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
295 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)