Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK60B65H1
Part No.:
AOK60B65H1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOK60B65H1.pdf
Description:
IGBT 650V 60A TO-247
Shipping
AOK60B65H1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.35V @ 15V, 60A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
2.42mJ (on), 1.17mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
90 nC
Td (on/off) @ 25°C:
39ns/153ns
Test Condition:
400V, 60A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
288 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)