Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK5N100L
Part No.:
AOK5N100L
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
AOK5N100L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 4A TO247
Shipping
AOK5N100L Specifications
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.2Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1150 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
195W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)