Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK50B65GL1
Part No.:
AOK50B65GL1
Datasheet:
AOK50B65GL1.pdf
Description:
IGBT 50A
Shipping
AOK50B65GL1 Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
312 W
Switching Energy:
3.37mJ (on), 1.59mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
282ns/915ns
Test Condition:
300V, 50A, 100Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)