Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK40N30L
Part No.:
AOK40N30L
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
AOK40N30L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 40A TO247
Shipping
AOK40N30L Specifications
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
85mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
72 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3270 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
357W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)