Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK40B65H2AL
Part No.:
AOK40B65H2AL
Datasheet:
AOK40B65H2AL.pdf
Description:
IGBT 650V 40A TO-247
Shipping
AOK40B65H2AL Specifications
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 40A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
1.17mJ (on), 540µJ (off)
Gate Charge:
61 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/117ns
Test Condition:
600V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
315 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)