Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK40B65H1
Part No.:
AOK40B65H1
Datasheet:
AOK40B65H1.pdf
Description:
IGBT 650V 40A TO247
Shipping
AOK40B65H1 Specifications
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
1.27mJ (on), 460µJ (off)
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
41ns/130ns
Test Condition:
400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
346 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)