Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK40B120P1
Part No.:
AOK40B120P1
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AOK40B120P1.pdf
Description:
IGBT 40A
Shipping
AOK40B120P1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AlphaIGBT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
600 W
Switching Energy:
2.5mJ (on), 1.3mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
202 nC
Td (on/off) @ 25°C:
53ns/210ns
Test Condition:
600V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)