Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK30B60D1
Part No.:
AOK30B60D1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOK30B60D1.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 208W TO247
Shipping
AOK30B60D1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 26A
Power - Max:
208 W
Switching Energy:
1.1mJ (on), 240µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
34 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/58ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
120 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)