Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK30B135W1
Part No.:
AOK30B135W1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOK30B135W1.pdf
Description:
IGBT 1350V 30A 170W TO247
Shipping
AOK30B135W1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 30A
Power - Max:
340 W
Switching Energy:
1.47mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
62 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/129ns
Test Condition:
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)