Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK30B135C1
Part No.:
AOK30B135C1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOK30B135C1.pdf
Description:
IGBT 30A
Shipping
AOK30B135C1 Specifications
Series:
RC-IGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
288 W
Switching Energy:
1.45mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/110ns
Test Condition:
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)