Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK29S50L
Part No.:
AOK29S50L
Category:
FETs, MOSFETs
Datasheet:
AOK29S50L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 29A TO247
Shipping
AOK29S50L Specifications
Series:
aMOS™
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
150mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1312 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
357W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)