Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK20B65M2
Part No.:
AOK20B65M2
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AOK20B65M2.pdf
Description:
IGBT 650V 20A TO247
Shipping
AOK20B65M2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 20A
Power - Max:
227 W
Switching Energy:
580µJ (on), 280µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
46 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/123ns
Test Condition:
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
292 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)