Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK20B60D1
Part No.:
AOK20B60D1
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AOK20B60D1.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 180W TO247
Shipping
AOK20B60D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
74 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
760µJ (on), 180µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
24.6 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/66ns
Test Condition:
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
107 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)