Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOD11S60
Part No.:
AOD11S60
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AOD11S60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO252
Shipping
AOD11S60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
aMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
399mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
545 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
208W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)