Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOB30B65LN2V
Part No.:
AOB30B65LN2V
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOB30B65LN2V.pdf
Description:
LINEAR IC
Shipping
AOB30B65LN2V Specifications
Series:
AlphaIGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.35V @ 15V, 30A
Power - Max:
227 W
Switching Energy:
880µJ (on), 350µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
52 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/109ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
312 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)