Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOB15B65M1
Part No.:
AOB15B65M1
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AOB15B65M1.pdf
Description:
IGBT 650V 30A TO263
Shipping
AOB15B65M1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 15A
Power - Max:
214 W
Switching Energy:
290µJ (on), 200µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
13ns/116ns
Test Condition:
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
317 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)