Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOB10B65M1
Part No.:
AOB10B65M1
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
AOB10B65M1.pdf
Description:
IGBT 650V 10A TO263
Shipping
AOB10B65M1 Specifications
Series:
Alpha IGBT™
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
180µJ (on), 130µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
24 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/91ns
Test Condition:
400V, 10A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
262 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)