Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOB10B60D
Part No.:
AOB10B60D
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AOB10B60D.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 163W TO263
Shipping
AOB10B60D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Alpha IGBT™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 10A
Power - Max:
163 W
Switching Energy:
260µJ (on), 70µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
17.4 nC
Td (on/off) @ 25°C:
10ns/72ns
Test Condition:
400V, 10A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
105 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)