TE Connectivity Linx ANT-916-CW-QW-SMA
Part No.:
ANT-916-CW-QW-SMA
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ANT-916-CW-QW-SMA.pdf
Description:
RF ANT 916MHZ WHIP STR SMA MALE
Shipping
ANT-916-CW-QW-SMA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
CW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
General ISM
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
800MHz, 900MHz, 915MHz
Frequency Range:
865MHz ~ 965MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.9
Return Loss:
Gain:
1.8dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
SMA Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
3.150" (80.00mm)