TE Connectivity Linx ANT-2.4-LCW-RPS
Part No.:
ANT-2.4-LCW-RPS
Datasheet:
ANT-2.4-LCW-RPS.pdf
Description:
2.4GHZ DIPOLE ANTENNA RP-SMA
Shipping
ANT-2.4-LCW-RPS Specifications
Packaging:
Bag
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Whip, Tilt
VSWR:
1.9
Return Loss:
Gain:
2.8dBi
Termination:
RP-SMA Male
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
3.272" (83.10mm)