TE Connectivity Linx ANT-2.4-CW-HW-SMA
Part No.:
ANT-2.4-CW-HW-SMA
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ANT-2.4-CW-HW-SMA.pdf
Description:
RF ANT 2.4GHZ WHIP STR SMA MALE
Shipping
ANT-2.4-CW-HW-SMA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.4GHz
Frequency Range:
2.3GHz ~ 2.6GHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
3.2dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
SMA Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
4.724" (120.00mm)