Pulse Electronics ANT1010B00FT1575S
Part No.:
ANT1010B00FT1575S
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ANT1010B00FT1575S.pdf
Description:
RF ANT 1.58GHZ CER PATCH PIN ADH
Shipping
ANT1010B00FT1575S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
1010
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Navigation
Frequency Group:
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):
1.58GHz
Frequency Range:
Antenna Type:
Ceramic Patch
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
-2.5dBi
Power - Max:
1 W
Features:
Termination:
Pin
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Adhesive
Height (Max):
0.157" (4.00mm)