Silicon Labs AMW036-3.3.2R
Part No.:
AMW036-3.3.2R
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
52-SMD Module
Datasheet:
AMW036-3.3.2R.pdf
Description:
RF TXRX MOD WIFI TH SMD
Shipping
AMW036-3.3.2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Silicon Labs
Series:
Package/Case:
52-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b/g/n
Modulation:
CCK, DSSS, OFDM
Frequency:
2.4GHz ~ 2.484GHz
Data Rate:
65Mbps
Power - Output:
18dBm
Sensitivity:
-94dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
BCM43362
Memory Size:
1MB Flash, 96kB RAM
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Current - Receiving:
5.7mA
Current - Transmitting:
11.4mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C (TA)