Automation Components, Inc. A/MLP2-D25-W-B-B-A-0P
Part No.:
A/MLP2-D25-W-B-B-A-0P
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
A/MLP2-D25-W-B-B-A-0P.pdf
Description:
SENSOR 0.01PSID 0.25" .02A
Shipping
A/MLP2-D25-W-B-B-A-0P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
0.01PSI (0.06kPa)
Output Type:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
36V ~ 16V
Port Size:
Male - 0.25" (6.35mm) Tube
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Connector
Maximum Pressure:
9.75PSI (67.2kPa)
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C