Automation Components, Inc. A/MLP2-020-W-B-A-A-0P
Part No.:
A/MLP2-020-W-B-A-A-0P
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
A/MLP2-020-W-B-A-A-0P.pdf
Description:
SENSOR 0.72PSID 1/4" .02A
Shipping
A/MLP2-020-W-B-A-A-0P Specifications
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
0.72PSI (4.98kPa)
Output Type:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
24VAC, 16 ~ 36VDC
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) Tube, Dual
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Connector
Maximum Pressure:
20.3PSI (139.99kPa)
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C