RF Solutions AM-HRR30-433
Part No.:
AM-HRR30-433
Manufacturer:
RF Solutions
Category:
RF Receivers
Package:
Module
Datasheet:
AM-HRR30-433.pdf
Description:
RF RECEIVER AM 433MHZ MODULE
Shipping
AM-HRR30-433 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RF Solutions
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Frequency:
433MHz
Sensitivity:
-105dBm
Data Rate (Max):
4.8kbps
Modulation or Protocol:
AM
Applications:
AM Remote Control
Current - Receiving:
2.5mA
Data Interface:
PCB, Through Hole
Memory Size:
Antenna Connector:
Through Hole
Features:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C