aimtec AMES200-15SNZ-P
Part No.:
AMES200-15SNZ-P
Manufacturer:
aimtec
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AMES200-15SNZ-P.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 210W
Shipping
AMES200-15SNZ-P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
aimtec
Series:
AMES200-NZ
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
13.5 ~ 18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
14 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
210W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)