aimtec AMES15-5SMAZ
Part No.:
AMES15-5SMAZ
Manufacturer:
aimtec
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AMES15-5SMAZ.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Shipping
AMES15-5SMAZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
aimtec
Series:
AME10-CJZ (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
15W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.62" L x 2.56" W x 0.94" H (91.9mm x 65.0mm x 23.9mm)