aimtec AMER90C-70120Z-P
Part No.:
AMER90C-70120Z-P
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
AMER90C-70120Z-P.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 35-70V 1.2A
Shipping
AMER90C-70120Z-P Specifications
Series:
AMER90C-Z
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90V
Voltage - Input (Max):
305V
Voltage - Output:
35 ~ 70V
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
84 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OTP, OVP, SCP, UVLO
Ratings:
IP65, IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
2.70" L x 6.93" W x 1.65" H (68.7mm x 176.0mm x 42.0mm)