aimtec AMEOFL3-12S277HANZ
Part No.:
AMEOFL3-12S277HANZ
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AMEOFL3-12S277HANZ.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Shipping
AMEOFL3-12S277HANZ Specifications
Series:
AMEOFL3-277HANZ (3W)
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC, 70 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
250 mA
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Features:
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.04" L x 0.50" W x 0.47" H (26.4mm x 12.7mm x 11.9mm)