aimtec AMEL5-12SCJZ-ST
Part No.:
AMEL5-12SCJZ-ST
Manufacturer:
aimtec
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AMEL5-12SCJZ-ST.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Shipping
AMEL5-12SCJZ-ST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
aimtec
Series:
AMEL5-CJZ (5W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
420 mA
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
5W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.99" L x 1.24" W x 0.94" H (75.9mm x 31.5mm x 23.9mm)