Abracon LLC AMCA62-2R640G-01F-T
Part No.:
AMCA62-2R640G-01F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
AMCA62-2R640G-01F-T.pdf
Description:
RF ANT 2.6GHZ CHIP SOLDER SMD
Shipping
AMCA62-2R640G-01F-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMCA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.6GHz
Frequency Range:
2.54GHz ~ 2.74GHz
Antenna Type:
Chip
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
2.6dBi
Power - Max:
3 W
Features:
Termination:
Solder
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)