Abracon LLC AMCA52-2R710G-S1F-T
Part No.:
AMCA52-2R710G-S1F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
AMCA52-2R710G-S1F-T.pdf
Description:
RF ANT 2.7GHZ CHIP SOLDER SMD
Shipping
AMCA52-2R710G-S1F-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMCA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.7GHz
Frequency Range:
2.61GHz ~ 2.81GHz
Antenna Type:
Chip
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
2.5dBi
Power - Max:
3 W
Features:
Termination:
Solder
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)