Anatech Electronics Inc. AM670B1311
Part No.:
AM670B1311
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
10-SMD Module
Datasheet:
AM670B1311.pdf
Description:
670 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER
Shipping
AM670B1311 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
10-SMD Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Frequency:
670MHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
50 MHz
Insertion Loss:
3dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.717" L x 0.551" W (18.20mm x 14.00mm)
Height (Max):
0.197" (5.00mm)