Anatech Electronics Inc. AM6175B1496
Part No.:
AM6175B1496
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
16-SMD Module
Datasheet:
AM6175B1496.pdf
Description:
6175 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
Shipping
AM6175B1496 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
16-SMD Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Frequency:
6.175GHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
500 MHz
Insertion Loss:
2dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
1.039" L x 0.551" W (26.40mm x 14.00mm)
Height (Max):
0.195" (4.95mm)